To jest, po quasi-kronice, materiał zamiast podsumowania 10 lat KRM - 11 autorskich wariacji na wyrywki odnoszących się do niektórych naszych problemów, zjawisk, doświadczeń, dążeń. Niektórych, bo mogłoby by ich sporo więcej. I fajnie byłoby, żeby pojawiły się kolejne komentarze o poszczególnych aspektach funkcjonowania i istnienia Kongresu, łamy są otwarte.


Wysoki Sądzie, składam niniejsze zeznania bo mam już za sobą swoje dokonania i funkcje w Kongresie Ruchów Miejskich. Mówiąc z zadęciem w takich okolicznościach odpowiada się przed bogiem i historią. W kwestii boga istnieją uzasadnione wątpliwości, pozostaje więc osąd historii[1], czyli naszej środowiskowej opinii, dziś bardziej lokalnej niż globalnej, ale do czasu – najlepsze przed nami, w kolejnym dziesięcioleciu.


Zarząd Związku Stowarzyszeń KONGRES RUCHÓW MIEJSKICH zwołał na dzień 25 czerwca 2021 r.  w Lublinie, w przededniu oficjalnego otwarcia VII Kongresu Ruchów Miejskich zwyczajne walne zebranie członków związku. Ponieważ w czerwcu br. mijają dwa lata od wyboru władz Związku, zarządu i komisji rewizyjnej, który miał miejsce w Ostródzie 21 czerwca 2019 r., przy okazji VI Kongresu, nadchodzące walne zebranie będzie w części mieć charakter sprawzdawczo-wyborczy. Członkami ZS KRM są podmioty zbiorowe, miejskie organizacje społeczne: stowarzyszenia i fundacje, reprezentowane z głosem stanowiącym przez swoich przedstawicieli. 


Kongres Ruchów Miejskich we współpracy z Climate Purpose Lab serdecznie zapraszają na szkolenie pt. Jak popularyzować idee – szkolenie  social media dla organizacji pozarządowych, które odbędzie się 22 czerwca br., w godz. 9:00-16:00.


8 czerwca br. odbyło się kolejne, otwarte webinarium Kongresu Ruchów Miejskich, które można określić jako „narzędziowe” – służyło tematyce korzystania z narzędzi internetowych dla celów planowania i prowadzenia kampanii społecznych.


We wtorek, 25 maja br. nasze webinarium ponownie poświęcone było gorącemu tematowi ochrony drzew w mieście, rozpatrywanym z punktu widzenia udziału obywateli miast w obronie drzew przed ich nadmiarowym, niepotrzebnym i szkodliwym wycinaniem. Mamy bowiem prawo domagać się od władz miasta sformułowania i prowadzenia polityki ochrony zieleni.


18 maja br., a więc dokładnie dwa tygodnie przed wejściem w życie bardzo istotnych, zwłaszcza dla pieszych w mieście, zmian w Prawie o ruchu drogowym, zorganizowaliśmy webinarium poświęcone tej tematyce. Udział wzięły osoby od lat na różny sposób zaangażowane w kwestie przemieszczania się po mieście i jego bezpieczeństwa.


Tematyka webinarium KRM, które zorganizowaliśmy w dniu 11 maja br. wynikła z faktu, że nasze miasta pod względem kulturowym, etnicznym, narodowościowym, religijnym stają się coraz mniej jednorodne, homogeniczne. Przybywa do Polski, która stała się krajem otwartym, i osiedla się głównie w miastach, zwłaszcza większych, coraz większa liczba obcokrajowców. Przyjeżdżają do nas na stałe, by tu pracować, studiować, prowadzić interesy, także zakładają rodziny, kupują domy i mieszkania.


Webinarium KRM w dniu 4 maja br. poświęcone było tematyce kobiecej, i kobiety były jego jedynymi uczestniczkami. Kluczem tematycznym spotkania było pojęcie „herstoria” zbudowane w opozycji do „historii”, w ramach której dominującym tematem opowieści są mężczyźni, ich czyny widziane z męskiej perspektywy. W „historii” miejsce kobiet jest marginalne.


6 kwietnia br., w zwyczajowy wtorek, bardzo licznie uczestniczyliśmy w webinarium KRM poświęconemu tematowi elektryzującemu wszystkich co wrażliwszych ludzi jak Polska długa i szeroka: drzewa w mieście, ich wycinanie i ochrona. W każdym mieście, ale także poza nimi, przy drogach i w lasach, nad rzekami i wzdłuż torów kolejowych, drzewa są cięte na potęgę, w tym dorodny i zdrowy starodrzew, najbardziej cenny dla ekosystemu. Co robić? Jak je ratować?


Jak wiecie, w ostatni weekend czerwca, czyli 25-27.06.2021 odbędzie się w Lublinie VII Kongres Ruchów Miejskich. Macie teraz możliwość WSPÓŁDECYDOWANIA o TREŚCI Kongresu. Jest on szczególny, jubileuszowy, bo odbywa się niemal dokładnie 10 lat po I KRM w Poznaniu, który miał miejsce 18-19 czerwca 2011 r. i zaowocował m.in. sformułowaniem 9 Tez Miejskich.


9 marca 2021 miało miejsce kolejne webinarium Kongresu Ruchów Miejskich, otwierające miesiąc w którym tematem wiodącym jest „Miasto Kobiet”.


16 lutego br. mieliśmy okazję uczestniczyć w webinarium KRM poświęconym kulturze, jako że KULTURA to nasz temat miesiąca w lutym. A okoliczności dla kultury są trudne jeśli nie dramatyczne – wiosenny lockdown był bezprecedensowym wydarzeniem w polskiej kulturze. Z dnia na dzień instytucje musiały się zamknąć i całkowicie zmienić formułę działania.


Jeszcze przez miesiąc, do 28 lutego br., można zgłaszać propozycje tematów/przedsięwzięć do programu VII Kongresu Ruchów Miejskich. W tym roku Kongres odbywa się w Lublinie, w ostatni weekend czerwca, 25-27.06 br., więc czasu nie zostało wiele.


26 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku webinarium KRM, poświęcone planowaniu przestrzennemu. To tematyka jedna z najpierwszych, którymi zajmowaliśmy się jako ruchy miejskie. W zasadzie to zaistnieliśmy poprzez zajmowanie się nią, walcząc o dobrą przestrzeń w mieście, przeciw chaosowi przestrzennemu. Pewnie po części dlatego nasze pierwsze tegoroczne webinarium miało frekwencyjny rekord oraz trwało najdłużej ze wszystkich dotychczasowych, ponad dwie godziny. Kilkadziesiąt osób nie zmieściło się, very sorry. Tu w każdej chwili możecie odsłuchać/obejrzeć całość spotkania, zapraszamy.


Strona 1 z 4

Copyright © 2020 KRM | Strony internetowe Trojka Design